Tartuf
Vrlo cijenjen, poseban, jedinstven. Specifičanog „zemljanog“ mirisa i izvanrednog okusa.
Gastronomski savršen užitak.
Tartuf je vrsta podzemne jestive gljive iz porodice Tuberaceae. Izgledom podsjeća na krumpir, a raste najčešće uz korijenje stabala kao što su: hrast, bukva, vrba ili lješnjak. Najpoznatije nalazište najcjenjenijeg, bijelog tartufa (Tuber magnatum pico) u Hrvatskoj je dolina rijeke Mirne u Istri (Motovunska šuma). Raste od rujna do siječnja. Osim bijelog, u Istri raste još nekoliko vrsta tartufa, primjerice Tuber aestivum (crni ljetni tartuf), Tuber brumale (crni zimski tartuf) i Tuber melanosporum (crni plemeniti zimski tartuf). Za tartuf su znali još i stari Rimljani koji su ga rado konzumirali, često mu pripisujući afrodizijačka svojstva.
Nono Ivan i sin Nevio nastavili su tradiciju lova na tartufe, a danas Deni i Mikele, zajedno s ocem, predano rade na lovu, otkupu i preradi tartufa, osiguravajući najbolje proizvode tijekom cijele godine.
Bijeli tartuf
(lat. Tuber magnatum pico)
Bijeli tartuf je „kralj“ među gljivama. Smatra se najposebnijom, najcjenjenijom i najskupljom gljivom na svijetu. Dozrijeva od rujna do kraja siječnja te se može pronaći u raznim veličinama. Raste do pola metra ispod zemlje, najčešće uz korijenje stabala kao što su: hrast, topola, vrba ili lješnjak. Svjetlosmeđe, ponekad oker boje, a iznutra prošaran tankim venama. Oblik mu je nepravilan, a miris vrlo poseban i specifičan. Koristi se svježe nariban u raznim kombinacijama, a izvrsno se slaže s tjesteninom, njokima, mesom ili ribom. Također se koristi u pripremi raznih kolača i slastica u savršenoj kombinaciji s čokoladom i voćem. Uz dodatak domaćeg maslinovog ulja pretvara se u gastronomski savršen užitak.
Crni ljetni tartuf
(lat. Tuber aestivum vittadini)
Crni ljetni tartuf dozrijeva od travnja do kraja rujna te se može pronaći u pjeskovitom i glinovitom tlu. Crne je boje te nepravilne, hrapave površine. Laganog je okusa i mirisa. Unutrašnjost može biti prljavo bijele pa sve do lješnjak smeđe boje. Pristupačnije je cijene od bijelog tartufa te je zbog toga vrlo omiljen. Izvrsno se slaže sa svim namirnicama te se koristi u najrazličitijim kombinacijama jela. Odličan je svježe nariban na meso, ribu, rižu, tjesteninu te za pripremu raznih umaka i omleta ili kratko termički obrađen na maslacu.
Crni plemeniti tartuf
(lat. Tuber melanosporum vittadini)
Crni plemeniti tartuf dozrijeva od polovice studenog do kraja ožujka. Izuzetno cijenjena vrsta gljive, najcjenjenija od svih vrsta crnog tartufa te druga najskuplja, nakon bijelog tartufa. Može se pronaći na suhim terenima, a živi u simbiozi s topolom, hrastom, bukvom, grabom. Crne je boje, hrapave površine te ima intenzivan aromatični miris. Unutrašnjost mu je prošarana svijetlim tankim venama. Koristi se svježe nariban ili kratko termički obrađen u različitim kombinacijama jela od mesa ili ribe. Izvrsno se sljubljuje s tjesteninom i desertima. Uz dodatak domaćeg maslinovog ulja pretvara se u gastronomski savršen užitak.
Crni jesenski tartuf
(lat. Tuber uncinatum)
Crni jesenski tartuf dozrijeva od listopada do kraja siječnja. Raste u sjenovitim mjestima na zemljištima bogatim humusom. Živi u simbiozi s hrastom, grabom, bukvom, topolom. Izrazito je crne boje, hrapave bradavičaste površine te svjetlosmeđe unutrašnjosti prošarane bijelim žilicama. Ima izrazito jak zemljani miris i intenzivan orašasti okus (podsjeća na lješnjak). U crnom jesenskom tartufu se može uživati kao i u crnom ljetnom tartufu, bez potrebe kuhanja i zagrijavanja. Koristi se svježe nariban na razna jela. Izvrsno se slaže s mesom, ribom, tjesteninom, omletom i desertima.